Mesleki Bilgiler, Hobiler, Çalışmalar, Öneriler, Güncel Bilgiler ve Haberler, Farklı Bir Bakış Açısı


Günümüzde inşaat sektöründe en yaygın kullanılan yapı malzemesi hazır beton. Betonun sağlamlığı, içindeki kil, kum, çimento gibi bileşenlerin kalitesiyle yakından ilgili. Ancak binalar ne kadar dayanıklı betondan inşa edilse de zaman içinde aşınıyor. Gözle görülmeyen mikro çatlaklar, gün geçtikçe büyüyerek binaların güvenliğini tehdit ediyor. Beton binaların tamirinin para ve zaman gerektirdiğini gören bilim adamları, bu tür hasarları kendi kendine onaran bir yöntem buldu. Bunun için betondaki bakterilerden yararlanılıyor.

Betonda bir çatlak meydana geldiğinde, yağmurlarla bu çatlaklara dolan sular, beton karışımındaki bakterileri etkinleştiriyor. Bakteriler çimlenip çoğalmaya başlıyor. Çoğalan bakteriler, içeriğinde kalsiyum ve karbonat bulunan lifli ve yapışkan bir madde üretiyor. İşte betondaki çatlakların kapatılmasında, bakterinin ürettiği bu özel yapı kullanılıyor.

Tıpkı bir duvar ustası gibi çalışan bakteriler, ürettikleri lifli yapışkanla çatlakları dolduruyor. Laboratuar ortamında yapılan testler başarılı.Şimdi yeni nesil beton, gerçek dünyada deneniyor.

Araştırmacılar kesin sonuçlara ulaşmak için 2-3 yıl daha deneyleri sürdürecek. Yapıların ömrünü uzatacak bu yeni nesil betona çevreciler de sıcak bakıyor. Haberin videosunu ekledim, iyi seyirler..

 

Kaynak: veteknoloji

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: