Mesleki Bilgiler, Hobiler, Çalışmalar, Öneriler, Güncel Bilgiler ve Haberler, Farklı Bir Bakış Açısı

Suskunlar Meclisi


Bir zamanlar İrânda alimler ve şairler, “Suskunlar Meclisi” adı ile bir topluluk oluşturmuşlardı. Üye sayısı 30 kişiydi ve bunu arttırmıyorlardı.

Diğer şartları:

Çok düşünmek,

Az yazmak

ve Çok az konuşmaktı.

O zamanlar meşhur şair ve âlim Molla Camî, bu meclisin aşkındaydı. Günün birinde Suskunlar Meclisinin bir üyesinin öldüğünü duyunca, onun yerine aday olmak için âlimlerin bulunduğu köşke geldi. Kendisini karşılayan kapıcıya bir şey söylemeden, ismini bir kâğıda yazarak o sırada toplantı halinde bulunan Suskunlar Meclisi’ne gönderdi.

Meclis üyeleri bu teklifi görünce biraz üzüldüler.Molla Câmi’yi oraya layık bir âlimdi ama ölenin yerine başka birini almışlardı. Yeni bir elaman için yer yoktu. Meclis başkanı, bir bardağı tamamen suyla doldurduktan sonra Molla Câmî’ye gönderdi.

Zeki âlim durumu kavramıştı. Bir damla daha olsa bardak taşacaktı.Bunun üzerine O da hemen oracıktaki bir gül dalından küçük bir yaprak koparıp nazikçe suyun üstüne koyuverdi. Bardak taşmamıştı. Bunu içeri gönderdi. Meclistekiler bu kibâr cevâbın mânâsın anlamışlardı: Zarif insanların yeri başkaydı.

Üyeler, bu kıymetli âlimi de aralarına almaya karar verdiler. Başkan listeye Molla Câmi’nin adını ekledi. Otuz sayısının önüne bir sıfır koyarak, 300 yazdı. Bununla Molla Câmî sayesinde, meclisin kıymetinin on misli arttığını belirtiyordu. Listenin son şekli Molla Câmî’ye gelince, meseleyi anladı. Ancak sayının büyük gösterilmesinden hoşlanmadı.Sağdaki bir sıfırı silerek, otuz sayısının soluna koydu. Yani 030 yazdı. Mütevâzî gönüllü Molla Câmi, böylece kendisini solda sıfır sayıyor, bardağı taşırmadığı gibi, o meclisin yapısına da tesir etmiyeceğini söylüyordu.

Diğer üyeler bunu görünce, hürmet ve hayranlıkları bir kat daha artmış olarak Suskunlar Meclisi’nin yeni elemanını muhabbet ve hürmetlerle selâmladılar.

Comments on: "Suskunlar Meclisi" (1)

 1. ÇELEBİ KAPTAN said:

  Kendinden vazgeçmek terk etmek değil,
  Kendinden vazgeçmek gönüllerdeki muhabbeti arttırmak
  Muhabbete gelince ,
  Sadece dille değil
  Gönülle yapılınca
  Asıl hakikat

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: