Mesleki Bilgiler, Hobiler, Çalışmalar, Öneriler, Güncel Bilgiler ve Haberler, Farklı Bir Bakış Açısı


Videoda , deprem simülatörünün üzerinde farklı frekanslardaki 4 yapı modeli yerleştirilmiştir. Soldan sağa doğru, en yüksek yapıya A1, sırasıyla, A2, A3 ve az katlı yapıya da A4 diyelim.Yüksekliklerine veya kat sayılarına bakarak, bu yapıların serbest titreşim frekansları arasında A1<A2<A3<A4 olduğunu söyleyebiliriz.

Yani, en yüksek yapı, en düşük frekanslı (en yüksek periyotlu) yapıdır; en az katlı yapı ise en yüksek frekanslı (en düşük periyotlu) yapıdır.

Videoda, deprem simülatörü ile yapılara önce düşük frekanslı hareket verilmektedir. Bu durumda yüksek yapılara gelen kuvvet ve yer değiştirmenin maksimum olduğunu görüyoruz. Az katlı yapılarda deprem etkisi azdır. Frekans arttıkça, etkilenen yapılarda değişmektedir. Yüksek frekansta çok katlı yüksek yapılar yer hareketinden etkilenmemekte veya az etkilenmekte iken, az katlı yapılarda yer hareketi etkisi veya aldığı deprem kuvvetleri maksimum olduğunu görüyoruz.

Bu konuyla ilgili en ilginç deneyim 1985 Mexico city (Meksika) ve Vina del Mar (Şili) depremleridir. Mexico City depreminde en fazla hasar 9-12 katlı yapılarda görülmüş olup, yüksek yapılar depremden daha az hasarla çıkmışlardır. Şili Depreminde ise 16-23 katlı yapılarda hafif veya hiçbir hasar görülmemiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: