Mesleki Bilgiler, Hobiler, Çalışmalar, Öneriler, Güncel Bilgiler ve Haberler, Farklı Bir Bakış Açısı


Öncelikle söylemeliyim ki, çok bilinen bir köprü olmasına karşın araştırma yaparken kaynak sıkıntısı bayağı yaşadım. Türkçe kaynak bulması zor bir konu seçtiğimi işte o zaman anladım. Bulabildiğim kadarını ve en çokta bulduğum ingilizce yayınları çevirerek sizlere hazırladığım bu eşsiz köprüyü sunuyorum.  😉

Çin, Şanghay’ da bulunan Nanpu Köprüsü’nün yapımına 1988 yılında başlanmış olup, bu şehirdeki  ilk çelik ve beton kompozit kirişli, kablo askılı köprü olarak 1991 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Betonarme köprü kulelerine kırık H şekli verilmiştir. 150 metrelik kule, iki tarafındaki güçlü kablolarla köprüyü askıda tutmaktadır.

Diğer bir deyişle bu köprü 2 kule 2 kablo düzleminden oluşmaktadır.

Köprünün toplam uzunluğu 8346 metre olup, merkezi açıklık 423 metredir ki, bu özelliğiyle dünyada kablo askılı köprüler arasında 3. sırada bulunmaktadır. Köprünün maliyeti (herşey dahil) 227 milyon dolar.

Köprünün spiral şekilli değişimi en ilginç yapılardan birisi olduğunun göstergesidir.

Köprü Huangpu Nehri üzerinden ulaşımı sağlamaktadır.

Bu köprüde asıl amaç,  kullanılan arazi miktarını en aza indirmekti, işte bu yüzden nehir dışındaki kısmı spiral şekilli olarak tasarlanmıştır.   Köprüye bakılınca sanki bir ejderhanın Huangpu Nehri üzerine uzanıyormuş gibi bir görüntüsü vardır.

Estetik olduğu kadar köprü çıkışındaki yolların kapasitesi ve yapısı olarak da dikkat çekici.

Çeviri yaparken hata yapmışsak affola. Teknik anlamda bir hata görürseniz ve söylerseniz bende düzeltmeye çalışırım. 🙂

Aşağıda bulunan videoda, köprünün güzel bir animasyonu hazırlanmış. İzlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

Comments on: "Nanpu Köprüsü – Şanghay, Çin" (6)

 1. KizilViran said:

  “Çin” denince akla ne gelir önce? Bu şekilde muhteşem, içeriğinde hem estetik hemde derin bir kültürün izlerini taşıyan mimariye sahip Huangpu Köprüsü gibi yapılar mı yoksa “made in P.R.C.” ya da “made in China” etiketine sahip ürünler mi? Maalesef ki, “Çin” dendiği zaman insanımızın aklına düşük kaliteli, ucuz ve genel itibariyle “dandik” diye tabir ettiğimiz malları üreten bir ülke gelmektedir.

  Yazının başında da belirttiğiniz gibi, araziden kazanmak adına spiral bir şekilde inşa edilmiş, kendine mahsus özellikler taşıyan ve hem cinsleri arasında sıralamaya vurulduğunda uzunluk ve genişlik açısından da 3. olan böyle bir köprüyü araştırdığınızda Türkçe kaynak bulmakta zorluk çektiniz ve İngilizce kaynaklara yöneldiniz.

  Bunun sebebi nedir? Bu köprü, üzerinde ilgilenilmeyecek kadar değersiz olmadığı kesin. Gerçeğini söylemek gerekirse Çin ne yazık ki hala üzerinde az bilgi sahibi olunan, genelde tercüme ve intihallerle yansıtılma fırsatını bulan önemli bir ülke. Sizde bilirsiniz ki bu verdiğiniz Huangpu Köprüsü Çin’deki akılalmaz yapılardan yalnızca bir tanesidir. Küreselleşen dünyada artık hiç bir ülke birbirine uzak değildir ve herbir ülke ayrı ayrı önem arz etmektedir. Aktif dış politikası ve yenilenen yüzüyle ülkemizin bu ülkeye, yalnızca inşaat sektörü değil birçok alanda, önem vermesi zaruridir.

  Öte yandan, bu yapıya kendi kültürel simgeleri olan ejderhayı nakşetmeleri, akıllara acaba son zamanlarda ülkemizde yapılan gökdelen, köprü, avm vb. devasa yapı ve binaları, bizi biz yapan özelliklerimizle nakşederek mi inşa ediyoruz, sorusunu getiriyor.

  Konuyu biraz farklı mecralara çektiysem affola. Güzel ve ilham verici bir yazı olmuş. Sizin gibi idealist arkadaşların bu konuda çok daha ufuk açıcı ve faydalı çalışmalara imza atacağına inanıyorum.

  Selamlar.

  • Gerçekten çok güzel noktalara değinmişsiniz. Çin, değinmiş olduğunuz gibi hala düşük kalite malzeme ve eşya seri üretimi yapan bir ülke gibi düşünülüyor, belki de haklılık payı olan kısımlar vardır. Fakat insanların kaçırdığı nokta şu; kullandıkları birçok materyal farklı markalarla etiketlenmiş olsalar bile şu anda birçoğu Çin’de üretilmekte. Ve kullananlar sadece etikete bakıp eşyalarının mükemmelliğinden bahsediyorlar.

   Eserlere kültürel mirasımızın yansıtılması ise harikulade bir nokta. Aslında bundan önceleri yani Osmanlı Devleti zamanında bunun mükemmel örnekleri görülmekte. Herkesin bildiği Mimar Sinan hazretlerinin bu alanda pek çok çalışmaları olmuştur, bunu kitaplardan okuyabiliriz.

   Şahsıma yaptığınız güzel sözler ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum, inşaallah bu sözlere layık işler yapmaya vakıf oluruz.

   Enver Serdar

 2. Congrats ~ Found your blog on Google while searching for a related topic, your site came up, it looks good, keep them coming !

 3. Hehe I see that you are doing good buddy, lot’s of good articles. It would be good for you if you could invest in some ads you know, your Google rankings would be better probably. If your budget is tight, try to find other blog owners in similar niches and exchange links. Your blog looks like something that can do it big, it would be a shame if the people don’t see it 😉 Have a nice day

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: