Mesleki Bilgiler, Hobiler, Çalışmalar, Öneriler, Güncel Bilgiler ve Haberler, Farklı Bir Bakış Açısı


Uçaklar hakkında hepimizin az-çok bilgisi vardır. Bu devasa araçların havada ilerlemesi için nedenli kuvvetli bir motor gücüne sahip olduklarını tahmin edebiliriz.

 

Ufak bir araştırma sonrasında anladım ki, aslında pek bişi anlaşılmıyor ( 🙂 ). Gerçekten uçak motorları oldukça detaylı bir sistem. Jet motorları ile yolcu taşıma uçak motorları arasında çalışma prensibi olarak farklılıklar var. Bir inşaat mühendisi olarak çokta derine inmeye lüzum görmedim. Bırakalım bu konuyu da diğer mühendis meslektaşlarımız düşünsün. Ama yine de fikir sahibi olabilmek açısından olayı güzel özetleyen bir video ile sizi yalnız bırakıyorum.


Bazı yaptığım paylaşımlardan son zamanlarda bayağı televizyon programı izlediğim görüşü çıkabilir, işte uçak motorları merakım da aynen böyle ortaya çıktı. Programda çalışmakta  olan bir uçağın arkasından hareketli bir araç geçtiğinde neler olabileceği konusuna değinilmişti.

Pek çoğumuzun uçaklara binmişliği vardır, yoksa da bilgisi vardır. Uçaklar kalkış için piste doğru giderler. En son uçağa bindiğimde pistin bi hayli uzakta olduğu dikkatimi çekmişti, hatta kendi kendime ” oldu olucak böyle yerden gidelim bari diye çocukça homurdanıyordum “. Ama televizyon programında izlediğim o görüntülerden sonra hak verdim. Gerçekten çalışır haldeki bir uçağın arkasından geçmek, belli bir mesafeden dahi olsa oldukça tehlikeli.

Yazarak konuya pek açıklık getirilebileceğini sanmıyorum. O zaman hepinize eklemiş olduğum videoları izlerken iyi seyirler dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: